Söndag lunch och Järfälla kom till söderort för en träningsmatch.
Järfälla som vi förra säsongen vann bägge mötena med och som vid bägge tillställningarna var trevliga matcher ville vi såklart möta på försäsongen.
Det är en jämn match från minut 1 där vi skapar lägen och dom gör mål, som sen byttes till att de hade de bästa lägena men vi som gjorde mål. 2-3 underläge efter första och 4-4 efter andra var periodsiffrorna. Vilket visade att det var jämt.
Vi lyckas ta ledningen till 5-4 men släpper snabbt in 2 kassar och hamnar i nytt underläge, ytterligare en strut bakåt och Järfälla hade vunnit. 5-7 blir det till slut och vi är nöjda med vad vi såg. Finns lite att slipa på men det ska vi se till att ordna under nästa helgs DM spel så vi är klara inför säsongsstarten.