FBI Tullinge fortsätter att vara starka på hemmaplan. När Farsta kom på besök på lördagskvällen gick Tullinge segrande med 5-2.
- Jag tycker vi gör det ganska bra, första perioden är det bästa vi presterat hittills iår tycker jag, trots bara 1-0 på tavlan. Inför andra perioden pratar vi hela tiden om att fortsätta så som vi gjort och att få till längre anfall och ha mer boll på deras planhalva, tycker vi är kliniska i våra spelvändningar och kör över dom då vi vinner andra perioden med 3-1, tredje är en transportsträcka och vinner trots allt rättvist med 5-2. En stabil match och starkt att inte släppa in fler än två mål, där Hugo i mål gör den kanonmatch och är matchens gigant, vill även lyfta fram Martin Georgsson som gör en kanonmatch. säger laget coach Martin Nieminen
Samtidigt fortsätter Tullinge att visa att man presterar bra mot topplagen. Tidigare har man bland annat vunnit mot Älvsjö, Huddinge och tagit poäng mot Bele.
- Vi har vunnit allt hemma, vi har haft två riktigt dåliga matcher i mina ögon och det är mot Åkersberga borta (där vi ändå avslutar bra) och mot Vendelsö borta senast där också åter igen avslutar bra dock. Men det är svårt att möta lag som inte vill ha tempo, man måste ha rätt inställning där och det har vi kanske inte riktigt haft.
Nu väntar en vecka med tre träningar innan det är dags för spel i Juniorallsvenskan och mötet då serieledaren Tyresö Trollbäcken kommer på besök till Tullingehallen.
-Ett grymt bra lag med massa av duktiga innebandyspelare, såsom Gustav Reutersskiöld som leder poängligan tillsammans med Sebastian Ahlström. Ser verkligen framemot matchen och att vi verkligen ska få bekänna färg och att matchen spelas på hemmaplan ger extra krydda. Vi är starka hemma och är det också förhoppningsvis efter fredagens match. Nu får vi chansen att visa det också, bara gå in och njuta och möjligheten att få spela med en trygghet som vi har hemma. Väl mött på fredag! GAME ON!